Przyjaźń młodych ludzi

Przyjaźń młodych ludzi

Czy warto młodemu człowiekowi wytłumaczyć, na czym tak naprawdę polega przyjaźń? Albo czy w łatwy sposób można powiedzieć na czym polega miłość do drugiego człowieka? Czy dorosłym tak łatwo można zaufać? Trzeba przyznać, że ciężko odpowiedzieć na takie pytania. W szczególności, kiedy o wyjaśnienie prosi młody człowiek. Dorosły ma problem z wyjaśnieniem takich sytuacji, ponieważ sam czasem gubi się w życiu i nie wie co ma powiedzieć. Na szczęście można bazować na cennych, wartościowych książek, gdzie takie sytuacje są dobrze opisane. Nie są to żadne poradniki psychologiczne, ale zwykłe opowiadania fikcyjne, które są tak skonstruowane, że nie można nic im zarzucić. Wśród takich cennych książek jest “Ten obcy” Ireny Jurgielewicz.

Lektura z dawnych lat

Wielu dorosłych może kojarzyć tą książkę, która ukazała się teraz w nowym wydawnictwie. Tak, bowiem ta powieść, która opowiada o grupie młodych ludzi, po raz pierwszy ukazała się na rynku w 1961 roku. Tyle czasu już minęło od czasu, kiedy Irena Jurgielewicz napisała książkę, po którą obecnie młodzi ludzie sięgają z wielką przyjemnością. Kiedyś był to przymus, ponieważ była to ich lektura szkolna. Czasy się zmieniły, a młodzi ludzie w żaden sposób nie zapominają o tej książce. Dowodem na to, że ta książka jest naprawdę ważna jest chociażby fakt, że autorka otrzymała wyróżnienie od Międzynarodowej Izby ds.Książek Dla Młodych. Dzięki temu “Ten obcy” znalazł się na Liście Honorowej H. Ch.Andersena.

Nowy wśród stałych

Ula, Pestka, Marian i Julek to młodzi ludzie, którzy mieszkają w małej miejscowości. Na co dzień dużo czasu spędzają razem. Każdy z nich ma swoją historię i doskonale znają ją wszyscy wzajemnie. Może ich relacje z dorosłymi nie są idealne, ale jakoś się układają. Dzieciaki znajdują dla siebie maleńką wysepkę, gdzie z wielką przyjemnością spędzają czas. To ich świat, gdzie nikt inny nie ma wstępu. Tylko, że pewnego dnia do ich świata zakrada się obcy, który ma na imię Zenek. Można powiedzieć, że chłopiec pojawia się znikąd. Jest ranny, więc Ula, Pestka, Marian i Julek postanawiają otoczyć go odpowiednią opieką, aby wydobrzał. W ten sposób do stałej ekipy dołącza nowy, który po jakimś czasie postanawia opowiedzieć im swoją niezbyt wesołą historię. Młodzi ludzie zaprzyjaźniają się ze sobą, a po jakimś czasie Zenek i tak odchodzi, aby móc do końca wypełnić swoją misję. Przed odejściem wręcza Uli list, gdzie wyznaje jej miłość. Co się stało dalej? Tego wszyscy muszą dowiedzieć się już z tej książki.