Ten Obcy

Ten Obcy

Czasy dzieciństwa oraz wczesnej młodości, choć często mitologizowane i wspominane z przesadną nostalgią, to okres, w którym najintensywniej odczuwamy wszelkie emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne… To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze młodzieńcze przyjaźnie, miłości i rozczarowania, które będziemy pamiętać z pewnością przez całe życie i wspominać z rozrzewnieniem. O młodzieńczych dylematach, problemach i trudnych wyborach, ale także szczęściu i miłości opowiada powieść Ireny Jurgielewiczowej Ten obcy z www.taniaksiazka.pl.

“Ten obcy”, czyli trudna młodość

Ulka, Pestka, Marian i Julek spędzają wakacje na wsi. “Ich” wyspa, na której co roku spędzają letnie miesiące, to azyl czworga nastolatków… do czasu, gdy nie pojawia się Zenek. Ten młody, tajemniczy, czasem opryskliwy młody człowiek niemal natychmiast wzbudza bezgraniczne zaufanie, a nawet podziw czwórki przyjaciół. Kim jest jednak naprawdę? Jakie skrywa problemy? Wreszcie – czy jest tak dobrym człowiekiem, za jakiego uważają go główni bohaterowie? Przekorny los, który związał ze sobą piątkę młodych ludzi, wystawi ich przyjaźń na próbę, być może najcięższą w ich dotychczasowym życiu…

Aby poznać finał tej pasjonującej historii, należy sięgnąć po najwybitniejszą powieść Ireny Jurgielewiczowej. Jest to literatura oryginalna, gdyż łączy w sobie pewną dziecięcą naiwność oraz elementy typowe dla literatury młodzieżowej (nie bez powodu “Ten obcy” jest jedną z lektur obowiązkowych w szkole podstawowej) ze złożonymi, rozbudowanymi wątkami psychologicznymi odpowiednimi raczej dla literatury przeznaczonej dla starszych czytelników. Jest to na swój sposób powieść uniwersalna, w której może zanurzyć się zarówno nastolatek, który dopiero poznaje świat, jak i człowiek dojrzały, bardziej doświadczony życiem.

“Ten obcy” – podstawowe informacje o autorze


Irena Jurgielewiczowa to autorka licznych powieści i utworów dla dzieci oraz nastolatków, której twórczość cieszyła się dużym uznaniem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków literackich. Oprócz powieści “Ten obcy“, która znalazła się w 1964 roku na Liście Honorowej im. H. Ch. Andersena, do najbardziej znanych dzieł Ireny Jurgielewiczowej należą: “Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla”, “Niespokojne godziny”, “Wszystko inaczej”. Oprócz działalności na polu artystycznym, pisarka stworzyła wiele prac naukowych dotyczących zagadnień związanych z czytelnictwem oraz dydaktyką.